Důchody budou v budoucnu zase o něco nižší

7. června 2012 v 16:27 | Důchody budou v budoucnu zase o něco nižší |  Politika
Všechno je jinak se jmenuje kniha známých českých ekonomů Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové. Ale nečekejte že půjde o nezáživné teorie o vývoji české makro nebo mikroekonomiky. Ostatně podtitul Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti, mluví sám za sebe.
V první řadě asi stojí za to zmínit, že kniha je mimořádně čtivá dokonce i pro toho, koho ekonomika vůbec, ale opravdu vůbec nezajímá.
Ale k obsahu. Autoři jednoduchou, srozumitelnou a čtivou formou odhalují to, co většině lidí zůstává utajeno. Tedy že průběžný systém financování důchodů, je ve skutečnosti stabilnější než jakýkoliv penzijní fond. Že takzvané reformování penzijního systému bude ve skutečnosti znamenat snižování důchodů, zvyšování odvodů, a zvyšování věku odchodu do důchodu. A že nám tato vláda, slušně řečeno, tak trochu neříká úplnou pravdu o tom co na nás chystá.
Kromě toho se zde také dočtete, že v nově zaváděných fondech můžete v budoucnosti klidně přijít o své celoživotní úspory, protože fondy nejsou nijak pojištěné. Že na novém systému vydělají jen ti bohatí, a chudí naopak zchudnou ještě více, protože čím víc peněz odteče do fondů, tím méně jich zbude v průběžném financování. Ale také vám dokáží, že faktická úspora ve fondech bude výrazně nižší, než si většina z nás myslí.
Nebo se v této knize dočtete, že ve skutečnosti tolik opěvované státní dluhopisy mohou být mnohem rizikovější, než investice do akcií. Ale také to, že avizované zvýšení DPH vůbec nesouvisí s penzijní reformou. Jde totiž o pouhou snahu této vlády naplnit státní kasu.

Od: Helena Matíková
 


Komentáře

1 Jara Jara | Web | 23. ledna 2013 v 12:01 | Reagovat

Kup si originální tričko na www.supertrika.eu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama